ZÁSADY DRUHÝ POKUS VEDENÍ OSTRAVICE

V pondělí 26.6.2023 budou zastupitelé obce projedná návrh rady Obce Ostravice (KDU Ostravice, TOP09, ODS Ostravice, Nezávislí spoluobčané). Podruhé se bude jednat o zavedení „Zásad obce pro spolupráci s investory“, na jejichž základě bude obec požadovat peníze nejen od developerů, ale také od podnikatelů a živnostníků za jejich stavby, či stavební úpravy jejich nemovitostí, v některých případech také od občanů a ostatních vlastníků nemovitostí.

V době katastrofální ekonomické situace naší země, rekordní inflace, nehorázného růstu prakticky všech cen a zvyšování přímých i nepřímých daní mi tento návrh ostravických radních v takovémto rozsahu připadá jako nehorázný, neboť se v této těžké době snaží živnostníkům, podnikatelům a také běžným občanům naší obce ještě více prodražovat jejich rozvoj.

Vidím zásadní rozdíl mezi tím, když firma, mající sídlo někde v tramtárii, staví v obci byty „na kšeft“ a tím neúměrně zatěžuje infrastrukturu obce, která na tuto zátěž nebyla stavěná a mezi tím, když firma sídlící na Ostravici něco vybuduje a obyvatelům v obci to slouží ku prospěchu, nejen pracovními příležitostmi, či zde zaplacenými daněmi, ale i službami, které podnikatel, či živnostník svému okolí poskytuje.

Proto jsem očekával, že se nad svým prvním návrhem, v zastupitelstvu obce naštěstí neschváleným, radní obce zamyslí a upraví jej tak, aby velkopodnikatel z „tramtárie“ nebyl v jednom pytli s místním živnostníkem nebo občanem. To se ale nestalo, a tak v pondělí 26.6.2023 v sále Restaurace U Tkáčů budeme jednat o návrhu, který je pro mě ve stávající formě stále nepřijatelný.

Tomáš Kokeš