NAD OSTRAVIČANY SE STAHOVALY ČERNÉ MRAKY

Je slunné ráno 23.5.2023. Včera večer to ale bylo jinak. Na Ostravici se totiž konalo zasedání konšelů a nad naší vesničkou, v minulosti skoro střediskovou, se stahovaly „černé mraky“. Občané však zjevně nic netušili, neboť zasedání se účastnilo necelé jedno procento obyvatel naší krásné vísky, celkem tedy asi 20 lidí. Naprostá většina Ostravičanů, zvolna se doma chystajících k zaslouženému odpočinku po pracovním dni, tedy ani netušila, že se bude jednat i o jejich penězích a penězích.

Rada obce ve složení Mgr. Pavlína Stankayová, Ing. Miroslav Mališ, Jiří Pavlán, Jaroslav Zátopek a Martina Klímková, s myšlenkou naplnění obecní pokladny z kapes budoucích

developerů, připravili dokument s názvem „Zásady obce pro spolupráci s investory“. Vedení obce si na přípravu tohoto dokumentu a pomoc při obhajobě tohoto opatření přizvala společnosti Frank Bold Advokáti.

Tato zdánlivě záslužná činnost se však v rukou současné Ostravické vládní koalice KDU-ČSL, TOP09 a Nezávislých spoluobčanů tak nějak obrátila proti nám všem, jelikož v těchto Zásadách, asi kvůli principu rovnosti, je pokládán za investora každý, kdo bude chtít stavět rodinný dům nad 250 m2 hrubé podlahové plochy, či provozovnu nad 100 m2 podlahové plochy a nebo dokonce i ten, kdo bude chtít pouze rozdělit svůj pozemek, například pro děti na stavbu budoucího domu.

Podle předloženého návrhu Zásad by měl člověk, který dělí pozemek, za každý 1 m2 využitelné plochy nově odměřeného pozemku zaplatit obci 1 000 Kč!

Podle předloženého návrhu Zásad by měl člověk za každý 1 m2 hrubé podlahové plochy budoucího domu většího než 250 m2 zaplatit obci 1 000 Kč!

A pokud by plocha pozemku byla nově schválená v územním plánu, tak dokonce 2 000 Kč za 1 m2!

Příklady:

Máte 3 000 m2 stavební plochy, kterou chcete rozdělit pro své dvě děti na 2 x 1 500 m2. Každé dítě by tedy mělo dostat 1 500 m2.

Bude-li to v ploše dle Územního plánu bez regulace zastavitelnosti, do obecní pokladny byste tedy měl zaplatit celkem 1 500 000 Kč!

Bude-li to v ploše s regulací zastavitelnosti třeba 40 %, do obecní kasy byste měl zaplatit 600 000 Kč!

Budete-li drobný živnostník se záměrem postavit si na svém pozemku nebytový prostor o velikosti 101 m2 a více, zaplatíte do obecní pokladny minimálně 101 000 Kč za jedno patro! Každý další 1 m2 hrubé podlahové plochy (třeba i v podkroví) pak bude stát dalších 1 000 Kč!

Na zasedání tyto Zásady vedení obce ještě doplnilo o výjimku, podle které se toto opatření nebude týkat dělení pozemků o výměře menší než 3 000 m2, živnostníky a jejich budoucí provozovničky však už nikdo neřešil.

Součástí těchto Zásad bylo rovněž ustanovení, že obec může poskytnout slevu až 50 %. Všichni ale víme, jak to asi může v budoucnu fungovat, poněvadž když někdo může, tak to ještě neznamená, že musí…

Návrh NEBYL schválen, dokument návrhu k nahlédnutí ZDE.

Je pravda, že komerční developeři by měli obci za své zisky něco zaplatit. Oni to sice vytáhnou ze svých klientů a tím zdraží bydlení, avšak obecní infrastruktura se činností developerů zatěžuje a je ji tedy potřeba rozvíjet. Způsob, kdy jsou obyčejní občané a živnostníci hozeni do jednoho pytle s bohatými developery, mi však přijde jako nesmyslný a nemístný. Neumí-li vedení obce pracovat ku prospěchu občanů, mělo by tuto práci předat někomu kompetentnějšímu.

Pro občany této vesničky z toho plyne ponaučení, že budou-li slepě důvěřovat vedení obce, aniž by se blíže zajímali o obecní záležitosti, může být z těch černých mraků, které se nám občas nad hlavami stahují, jednou pořádná bouřka. Politikům se nevěří, politici se kontrolují!

Pro úplnost uvádím, že tento článek není namířen proti záměru zřídit Zásady pro spolupráci s investory, ale pouze proti nemístnému vytahování peněz z kapes vlastníků ostravických nemovitostí a místních podnikatelů.

Takže teď prosím ZNOVU a LÉPE !!!

Hezký den přeje Tomáš Kokeš (Patrioti Ostravice)