JE POTŘEBA STAVBA NOVÉ RADNICE A NÁMĚSTÍ?

Drazí Ostravičané,

všude se šíří spekulace, co na pile bude, nebo nebude. No, po pravdě řečeno, těžko soudit, co je pravda a co jen drby. Od té doby, co starosta předložil zastupitelům možnost půjčky  60 000 000 Kč, abychom tam postavili novou radnici, již uběhlo pár let.

Nemyslím si, že by bylo žádoucí ještě více zadlužovat již tak zadluženou obec, a tak si taky přiložím polínko.

Uvítal bych na pile klidně multifunkční sportovní centrum, kde si lidé, poté co vyběhnou na tu naší “Lysku”, budou pružit a hopsat na čemkoliv.

Vše ale bez, či jen s minimální spoluúčastí obce. Podporovat pohyb se musí, obzvláště dnes, kdy sedíme u počítačů jako „pučky“ (knedle).

Klidně, ať si na pile někdo postaví i bytový dům, třeba i dva, vždyť Ostravice vždy byla a dodnes je dobrá adresa. Myslím, že zájem o bydlení částečně industriálního typu bude jistě veliký, vždyť je jasné, že pila pilou už nikdy nebude a to je jedna z možností, jak prostor využít bez toho, aby vznikalo náměstí.

Nechal bych tedy areál pily jeho majitelům, soukromým developerům a investorům, ať dají průchod své kreativitě a svým peněženkám, samozřejmě v souladu s územním plánem obce.

Naši radničku „skleněnku“ bych přece jen raději i nadále viděl na stejném místě. Lehce dispozičně bych ji dočasně poupravil, obložil vatičkou a obil dřevečkem. Za podpory dotačních programů by to ani nemuselo moc stát. No a jakmile by byla v jiném kabátě, třeba by se nám současná „skleněnka“ i zalíbila. Fungovala by klidně dalších patnáct let a jakmile by se obec dostala z těch největších závazků v podobě úvěrů na kanalizaci, kluziště a kdo ví, co ještě, mohlo by se zase začít investovat do zdemolovaných cest, chodníků a rozšiřování infrastruktury.

Máme malou obřadní síň, říkal jednou starosta obce a odůvodňoval tak nutnost vzniku nové radnice v areálu bývalé pily. Své ANO by si tedy uchazeči o svazek manželský mohli říct třeba v nově zřízené obřadní síni, která by mohla vzniknout místo pošty. A ve staré obřadní síni by se pak mohl usadit nějaký úředníček.

Už to slyším: “Šmankote, chtějí nám zrušit poštu!!!”. Ne, nebojte se, nic se rušit nebude. Poněvadž nám starosta jednou řekl, „pošta chce do menšího“, tak  bychom ji mohli přestěhovat do zadních prostor lékárny, beztak je to tam na lékárnu moc velké a navíc je ta lékárna stejně často zavřená, takže by se jen trošku smrskla, což by jejímu účelu jistě neublížilo.

Existuje také možnost, že bychom na Ostravici mohli zřídit tzv. výdejnu léků, což je něco jako detašované pracoviště jiné větší lékárny a není za tím účelem potřeba mít velké prostory. Bylo by však potřeba najít nějakého “velkolékarníka”, který by to s námi zkusil a takové detašované pracoviště by na Ostravici zřídil. Třeba by to fungovalo a výdejna léků by byla otevřena možná častěji, než současná lékárna.

No, už raději nechám myšlení na hlas. Ale jak je vidno, existují i jiné možnosti jak obec rozvíjet a přitom ji extrémně nezadlužovat. Stačí jen více diskutovat, třeba o možnosti využití dotací a využít lépe současného potenciálu obecních budov. Jistě by si v nich našli všichni své místo, bez toho, abychom stavěli nové “paláce”.

Děkuji za pozornost, můžete dále spekulovat, chcete-li.

Tomáš Kokeš