OSVOBOZENÍ OSTRAVICE – RUKOJMÍ VE ŠKOLE A VYJEDNÁVÁNÍ S WEHRMACHTEM

V těchto dnech si připomínáme dobu osvobození Československa Rudou armádou a západními spojenci.

Tyto květnové dny byly před 80 lety pro obyvatele obce Ostravice a také obcí okolních dobou značně nelehkou. Německému vojsku na Ostravici hrozilo obklíčení a dne 2.5.1945 měli Ostravičané sloužit jako rukojmí vojákům německého Wehrmachtu. Díky souhře náhod a několika odvážným obyvatelům, kteří Němce uprosili, byli naštěstí rukojmí propuštěni a zachráněny byly nejen lidské životy, ale i nemalé materiální hodnoty. Nebylo to ale nikterak jednoduché a lidé museli při vyjednávání s velitelem jednotky Wehrmachtu

projevit značnou statečnost, poněvadž situaci kompilovalo, že v okolí byly také jednotky SS.

Němečtí vojáci na Ostravici zjevně předpokládali příchod Rudé armády od jihu, tedy od Starých Hamer, proto bylo u mostu přes řeku Ostravici vystavěno opevnění a tento most, včetně několika dalších, byl zaminován destrukční jednotkou Wehrmachtu. Díky Ostravsko-opavské operaci a osvobození Ostravy dne 1.5.1945 a také díky smrti Adolfa Hitlera dne 30.4.1945 německým vojákům nejspíše už docházelo, že se osvobození Ostravice neblíží jen od Starých Hamer, ale i od Frýdku-Místku a vojáci Wehrmachtu by tudíž mohli být obklíčeni a padnout tak do zajetí vojáků Rudé Armády. Němečtí vojáci zřejmě propadali panice, protože uvěznili několik ostravických mužů ve škole na Hamrovicích jako rukojmí, zjevně za účelem jakési pojistky průchodu z možného obklíčení.

Z jiných podkladů již dnes víme, že část německých jednotek z ostravska prchala jihozápadním směrem, též ve směru Frýdek-Místek, Kunčice pod Ondřejníkem dále na Olomouc a pak do americké zóny v Rakousku. Takto byl také směr úniku popsán v knize „Na mušce lovce“1), ve které elitní odstřelovač německého Wehrmachtu popisuje svůj útěk před Rudou armádou. Fakt o průchodnosti kunčického údolí mohl tehdy přispět k tomu, že se velitel německé jednotky na Ostravici nechal přesvědčit, mosty nakonec nebyly vyhozeny do povětří, nýbrž odminovány a rukojmí byli propuštěni. Byla to však zásluha nejen šťastných náhod, ale především i hrdinství a obětavosti starosty a některých obyvatel obce.

Nyní se vraťme k událostem na Ostravici v květnu 1945, jak jsou popsány v kronice obce:

Celý příběh přepisujeme jako celek z kroniky obce Ostravice, tak jak byl tehdy zaznamenán kronikářem obce ZDE

  1. Na mušce lovce: Kniha „Na mušce lovce“ popisuje vzpomínky elitního odstřelovače Wehrmachtu Josefa „Seppa“ Allerbergera. Autorem knihy je Albrecht Wacker, který zpracoval Allerbergerovy vzpomínky do syrové a drastické memoárové publikace. Kniha nabízí pohled na boje na východní frontě během druhé světové války a popisuje život frontového vojáka s veškerou špínou, zimou a hrůzami války.

Tomáš Kokeš