O PENÍZE JDE AŽ V PRVÉ ŘADĚ, ANEB „TIŠE PODOJENÁ“ OSTRAVICE

Neříká se tomu plat, zastupitelé obce berou totiž odměny za​​své “služby veřejnosti”. Výši odměny zastupitelů stanovuje nařízení vlády. Zatímco v roce 2017 bylo na odměnách ostravických zastupitelů vyplaceno 1 317 360 Kč, tak jen za​​první pololetí letošního roku již bylo vyplaceno 809 465 Kč. Dá se tedy spočítat, že v roce 2018 bude na​​ odměnách zastupitelů vyplaceno 1 618 930 Kč. Odměny tak zastupitelům stouply o 301 570 Kč + ​​jednorázové ​mimořádné odměny starosty a​​místostarosty, tj. dvojnásobek jejich měsíčních odměn za měsíc únor 2018​. Taky si říkáte, jak to, že je to najednou o ​​tolik víc než v roce 2017?

Dne 1.1.2018 vešel v platnost nový právní předpis, nikdo jej ale v​​zastupitelstvu neprojednal, a to i přesto, že to je metodikou Ministerstva vnitra ČR (MVČR) doporučováno. První indicií, že je letos něco jinak, bylo, když starosta sám pro sebe a místostarostu navrhl mimořádnou odměnu. To totiž nebylo v minulosti možné. A protože starosta Mališ o této změně již věděl, okamžitě toho využil a navrhl sobě a​​místostarostovi mimořádné odměny na​​ maximum možného a​​ ani střet zájmů mu nezabránil sám pro​​sebe hlasovat.

Pojďme ale zpět k onomu rozdílu, abychom porovnali, jak si ​​jednotliví zastupitelé po 1.1.2018 “nenápadně” polepšili na​​maximum možného ​(viz​​tabulka níže)​. Jak vidno z uvedených čísel, je to opravdový skok, vždyť radní obce si měsíčně polepšil o 3 896 Kč. Na zvýšení nákladů se ​​samozřejmě rovněž ve značné míře podílí jednorázové mimořádné odměny starosty a ​​místostarosty, tj. dvojnásobek jejich měsíčních odměn za únor 2018​​ (není součástí tabulky)​.

Někdo by mohl namítat, že radní mají přece velkou odpovědnost. A tak si sami udělejte názor, zda je, či není odměna za většinou 2 až 3 zasedání rady obce za měsíc adekvátní.

Každopádně, skutečnost, že se to vše událo pěkně potichoučku, je​​ přinejmenším zvláštní.

Tomáš Kokeš